1.79 cents for your thoughts

It is difficult to make money making small metallic parts. Just ask the folks who make money over at the US mint. (And they have a monopoly!)

1.79 cents for your thoughts...

The unit cost of producing and distributing the penny: $0.0179

Back in the day, these were over 90% copper, today they would cost about 2.5 cents.

According to the 2010 US Mint Annual Report, the penny, nickel and dime made up 87.7 % of total shipments- 5,399,000,00 circulating coins produced in 2010.

You think you have raw material price increases?

The per unit cost of the blanks for nickel rose 2.3 cents over 2009, increasing total nickel cost by 52.9 %.

Cost up 52.9%, but its still just a nickel.

 So what did it cost the mint to make that 2010 nickel in your pocket?

$0.0922

Thats 9.2 cents

Fortunately, they make it up with volume, on the dime and quarter, which cost $0.0569 and $0.1278 to produce and distribute respectively.

If there is a lesson in all this, it just might be that “nobody, not even a government monopoly, makes any money producing the cheap metallic parts. Even in high volumes.”

P.S.: And hats off to the production and management team at the U.S.Mint. They did it while experiencing a 15 year low in injuries and illnesses- a record year for safety.

Penny Photo Credit.

Nickel photo credit.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s